REFLEXNÍ ZÓNOVÁ TERAPIE NA NOZE

   

 

Reflexní zónová terapie na noze – škola Hanne Marquardt

"Hominis imago in pedibus" – obraz člověka v nohou

 

O metodě:

 Vědění o tlakových bodech na nohou se zakládá na tisíciletých zkušenostech z Číny, Indie a také indiánů ze střední a severní Ameriky. Americký lékař William Fitzgerald (1872 – 1942) sbíral a systematizoval vědění o tlakových bodech na noze. K prokázání terapeutických souvislostí mezi tělem a nohama vypracoval vertikální rozdělení těla do 10 tělesných zón, které zařazují člověka do stejnoměrného rastrového obrazu.

 ROZDĚLENÍ ČLOVĚKA DO 10 PODÉLNÝCH ZÓN

 Díky mnohaletému pozorování mohl empiricky prokázat, že orgány, tkáně a systémy, které se nacházejí v odpovídající podélné zóně můžeme nalézt ve stejné zóně těla na noze, ve zmenšeném mikrosystému a je možné je terapeuticky ošetřit. Stal se tak zakladatelem Zónové terapie

Americká masérka Eunice Ingham vyvinula na základě podkladů Dr. Fitzgeralda speciální hmatovou techniku na nohou, která se v Americe dále rozšířila jako „Reflexology“ a to především na laické úrovni. V roce 1938 vyšla její kniha „Příběhy, které nohy mohou vyprávět“.

V roce 1958 vyvinula Hanne Marquardt, inspirovaná touto knihou, metodu Reflexní zónová terapie na noze

 ( RTN). Po dlouholetých intenzivních praktických zkušenostech s touto metodou začala v roce 1967 s cíleným vzděláváním terapeutů na vysoké terapeutické úrovni. Tak vznikl celoevropský institut, který v posledních třiceti letech RTN dále rozvíjel a přivedl ji až na dnešní úroveň.

Jedním z dceřiných výcvikových středisek Reflexní zónové terapie na noze školy Hanne Marquardt je i výcvikové středisko v České republice se sídlem v Praze, které bylo založeno v roce 1998.

 

Základy metody:

 Reflexní zónová terapie na noze patří do skupiny manuálních terapeutických forem. Chodidla chápeme jako „Mikrosystém“, ve kterém se celý člověk zrcadlí („Hominis imago in pedibus“) a může být individuálně ošetřován.

                                                    

  Účinky této terapie, stejně jako u ostatních terapií, zasahují nejen úroveň tělesnou, ale také úroveň psychovegetativní.

RTN zahrnuje nejen symptom, ale i pozadí daného onemocnění a podporuje regulační síly organismu.

 INDIKACE:

 Následující onemocnění představují pro RTN osvědčené INDIKACE:

-          akutní a chronické symptomy v pohybovém aparátu

-          akutní a chronická zatížení a onemocnění v urogenitálním traktu

-          funkční poruchy v oblasti srdce a dýchání

-          poruchy v trávicím traktu, pooperační zadržování moči a stolice

-          zatížení v oblasti hlavy různé geneze i jakožto poúrazové ošetření

Další (doplňkové) indikace:

zlepšení průvodních okolností u těžkých degenerativních onemocnění, jako např. morbus Bechtěrev, Parkinson, mukoviscidóza, RS, rakovina, ochrnutí:

 

-          aktivace orgánů vylučování

-          ulehčení pacientům se zvyšujícími se stavy bolesti v konečném stádiu rakoviny

-          zlepšení kontroly nad svěrači močového měchýře a střev

-          stabilizace na psychovegetativní úrovni

Právě chronicky nemocní obzvláště ocení, pakliže mohou v těžké fázi svého onemocnění zažívat kontinuální, citlivý doprovod přes ošetřování nohou.

 

  

Informace o metodě:

Mgr. Klára Bubeníčková, Veletržní 19, 170 00, Praha 7,  tel.: +420 606 611 116                             e-mail: k.bubenickova@iol.cz 

 

  © 2022 Max Dallen s.r.o.